دانشجویان,,پایان نامه,تحقیقات, بیوگرافی,زندگینامه

مرکز فایل هایی برای بالا بردن سطح دانش,مقاله نویسی,تحقیقات,مقاله های دانشگاهی,

زندگی نامه جان دالتون 0815

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 19 صفحه
 قسمتی از متن .doc : 


 


‏0


‏2


‏مقدمه :


‏جان دالتون یک شیمیدان و فیزیکدان بریتانیایی بود. معروفیت او بیشتر بخاطر هواداری اش از ‏نظریه اتمی‏ است.


‏جان دالتون ۱۰ سال پیش از ثبت و اعلان استقلال آمریکا در سال ۱۷۶۶، در ‏انگلستان‏ زاده شد. خانواده او در یک ‏کلبه‏ کوچک گالی در ‏روستایی‏ زندگی می‎‏کردند. در کودکی، جان به همراه برادرش در یک ‏مزرعه‏ کار می‎‏کرد و در مغازه پدر در بافتن لباس او را یاری می‎‏دادند. با وجود فراهم بودن اندکی از لوازم اولیه زندگی آنها خانواده فقیری بودند، بسیاری از پسران فقیر در آن زمان از داشتن تحصیلات محروم بودند، اما جان توانست با خوش‎‏شانسی در مدرسه‎‏ای در همان نزدیک زادگاهش مشغول تحصیل شود. got‏ یادگیری علاقه زیادی نشان می‎‏داد. آموزگاران نیز او را به یادگیری تشویق می‎‏کردند. در ۱۲ سالگی، او اولین مدرسه خود را در شهری نزدیک محل اقامتش باز کرد اما به خاطر کمبود پول مجبور به بستن آنجا و کارکردن در مزرعه ‏عمه‎‏اش شد.


‏۳ سال بعد، به همراه برادر بزرگ‏‌‏تر و یکی از دوستانش مدرسه‎‏ای را در 0کندال) Kendall‏ انگلیس باز کرد. به تدرس انگلیسی. ‏لانتین‏، یونانی، فرانسوی و 21 موضوع علمی و ‏ریاضی‏ پرداخت. جان به یادگیری طبیعت و هوای اطراف خود می‎‏پرداخت. او ‏پروانه‎‏ها، ‏حلزون‎‏، و ... را جمع‎‏آوری می‎‏کرد.جان دالتون پی برد که دچار ‏کوررنگی‏ ست و به یادگیری آن روی آورد. در ۱۷۹۳، جان به عنوان ‏معلم‏ خصوصی به منچستر رفت و در ‏کالج‏ جدید مشغول به تدریس شد. و در آنجا به مشاهده رفتار ‏گازها‏ پرداخت.


‏او به ‏عناصر‏ و اجزاء مختلف و چگونگی درست شدن آنها اندیشید. جان نظریه‎‏ای داشت که بر طبق آن، هر ‏عنصری‏ از ‏اتم‎‏های مجزا تشکیل شده و تمام عناصر با یکدیگر متفاوت هستند زیرا اتم‎‏های سازنده هر کدام از آنها، با دیگری متفاوت است.


‏او فکر می‎‏کرد که هر عنصری وزن مخصوص می‎‏دارد، زیرا از اتم‎‏های متفاوتی تشکیل شده.در سال ۱۸۰۸، جان دالتون کتابی با مضمون، ‏«‏نظامی نوین در فلسه شیمی‏»‏ منتشر کرد که در آن وزن بسیاری از اتم‎‏های شناخته شده را جمع‎‏آوری و لیست کرده بود. مقدار عددی وزن‎‏هایی که او محاسبه کرده کاملاً دقیق نبودند، اما مبنایی بودند برای ‏«‏جدول دوره‎‏ای پیشرفته‏»‏، اگرچه بسیاری نظریه دالتون در مورد ساختار اتم را نپذیرفتند، اما وی بر تحقیقات خود برای دفاع از نظریه‎‏اش ادامه می‎‏داد.


‏جان دالتون در سال ۱۸۴۴ درگذشت، او با افتخار در انگلستان به خاک سپرده شد. بیش از ۴۰۰۰۰۰ نفر بدن بی‎‏جان او را هنگام قرار گرفتن در تابوت مشاهده کردند. به عنوان آخرین تجربه و آزمایش، او از کالبد شکافی استفاده کرد تا دلیل کوررنگی خود را پیدا کند. او ثابت کرد که چشمان او دلیل این او نمی


‏0


‏2


‎‏باشند، بلکه اشکال از قوه درک و احساس ‏بینایی‏ او در قسمتی از ‏مغز‏ او بود که از کار افتاده بود. حتی تا لحظات آخر زندگی. او به گسترش ‏علم‏ و دانش کمک کرد.


‏امروز، دانشمندان در هر جا، نظریه دالتون درباره ساختار اتم را مورد قبول می‎‏دانند. یک پسر ساده روستایی روش جدیدی برای اندیشیدن و نگاه کردن به عالم هستی و چگونگی کارکرد آن را به مردم و اهل دانش نشان داد.


‏نظريه ي اتمي دالتون:


‏دالتون نظريه اتمي خود را با اجراي آزمايش در هفت بند بيان كرد.


‏ماده از ذره هاي تجزيه ناپذيري به نام اتم ساخته شده است.


‏همه ي اتم ها يك عنصر ‏,‏ مشابه يكديگرند.


‏اتم ها نه به وجود مي آيند و نه از بين مي روند.


‏همه ي اتم هاي يك عنصر جرم يكسان و خواص شيميايي يكسان دارند.


‏اتم هاي عنصرهاي مختلف به هم متصل مي شوند و مولكول ها را به وجود مي آورند.


‏در هر مولكول از يك تركيب معين ‏,‏ همواره نوع و تعداد نسبي اتم هاي سازنده ي آن يكسان است.


‏واكنش هاي شيميايي شامل جابه جايي اتم ها و يا تغيير در شيوه ي اتصال آن ها است.


‏نظريه هاي دالتون نارسايي ها و ايرادهايي دارد و اما آغازي مهم بود.


‏مواردي كه نظريه ي دالتون نمي توانست توجيه كند:


‏پديده ي برقكافت (الكتروليز) و نتايج مربوط به آن


‏پيوند يوني ـ فرق يون با اتم خنثي


‏پرتو كاتدي


‏پرتوزايي و واكنش هاي هسته اي


‏مفهوم ظرفيت در عناصر گوناگون


‏پديده ي ايزوتوپي


‏0


‏3


‏قسمت اول نظريه ي دالتون تأييد فيلسوف يوناني (دموكريت) بود.‏ ‏نظريه ي دالتون از سه قسمت اصلي (قانون بقاي جرم ـ قانون نسبت ها معين ـ قانون نسبت هاي چندگانه) مي باشد.


‏مطالعه ي اتم ها و ذرات ريزتر فقط به صورت غيرمستقيم و از روي رفتار (خواص) امكان پذير است.


‏اولين ذره ي زيراتمي شناخته شده الكترون است. ذرات زير اتمي شامل:


‏1ـ الكترون 2ـ پروتون 3ـ نوترون


‏مواردي كه به كشف و شناخت الكترون منجر شد:


‏الكتريسيته ي ساكن يا مالشي


‏پديده ي الكتروليز (برقكافت)


‏پرتو كاتدي


‏پديده ي پرتوزايي


‏ساختار اتم


‏دید کلی‏


‏می‌توان هسته اتم را به عنوان جرم نقطه‌ای و بار آن را به صورت بار نقطه‌ای در نظر گرفت. هسته شامل ، تمامی بارمثبت و تقریباً تمامی جرم اتم است، در نتیجه مرکزی تشکیل می‌‌دهد که حرکت الکترونی حول آن رخ می‌‌دهد. هر چند هسته عمدتاً از طریق نیروی جاذبه کلنی خود با الکترونها ساختار اتمی را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد اما بعضی آثار نسبتاً دقیق را در طیف‌های اتمی می‌‌توان به آن نسبت داد.


‏اجزای اصلی هسته‏


‏ذراتی که تمامی هسته‌ها از آنها ترکیب یافته‌اند پروتونها و نوترونها هستند. در حالت کلی به این ذرات نوکلئون می‌‌گویند. خواص نوکلئونها


‏بار پرتون


‏هسته اتم H‏ (ایزوتوپ سبک‏ ‏اتم هیدروژن) است.‏ ‏پرتون دارای یک بارمثبت است که از نظر بزرگی با بار الکترون برابر است. نوترون دارای بار e 10‏-13‏ (1‏0‏-18‏ برابر بار الکترون است) ولی چون خیلی کوچک است آن را خنثی می‌‌گیریم و لذا در برهمکنشی با الکترون نیروی ضعیفی از خود نشان می‌‌دهد.
پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,160 تومان
(شامل 20% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 2,700 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
6D656495124814_1665559_2048.zip116.2k