دانشجویان,,پایان نامه,تحقیقات, بیوگرافی,زندگینامه

مرکز فایل هایی برای بالا بردن سطح دانش,مقاله نویسی,تحقیقات,مقاله های دانشگاهی,

زندگی نامه علي عليه السلام 0541

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات


دسته بندی : وورد


نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحه : 10 صفحه
 قسمتی از متن .doc : 


 


‏1


‏ 1. ‏شناسنامه آن حضرت:


‏نام شريفش:‏ علي عليه السلام


‏نام پدر:‏ موسي بن جعفر عليه السلام


‏نام مادر:‏ تكتم، اهل نوبه واقع در آفريقا بين آسوان (در جنوب مصر ) و سودان، كه بعداً بنام نجمه مشهور گرديد.‏ ‏. نجمه خاتون نامهاي متعددي دارد كه از جمله آنها: سكن، خيزران، صقره، ام البنين و طاهره مي باشد كه احتمالاً اسماء نامبرده القابي باشد كه به مناسبتي به وي داده اند.


‏مثلاً (سكن) از ماده سكون، به مناسبت وقار و سنگيني آن مخذره است، و خيزران (كه نام تركه هاي سرخ رنگ است) به مناسبت اندام ظريف بانو، (و نجمه) به واسطه نورانيت او همانند ستاره، (وصقره) كه به معني باز شكاري است به مناسبت تيزبيني و همت والاي او، (و ام البنين) به فال نيك گرفتن آينده او از جهت دارا شدن فرزند، (و طاهره) به مناسبت پاكي و طهارت وي از دنائت و پستي است.‏تاريخ تولد:‏ روز جمعه يازدهم ذيقعده سال 148 هجري.


‏تاريخ شهادت:‏ آخر ماه صفر سال 203 هجري.


‏مدت امامت‏: 20 سال كه از سن 35 سالگي آغاز گرديد.


‏مدت عمر:‏ 55 سال


‏خلفاي معاصر حضرت عبارتند از: منصور، مهدي عباسي، هادي عباسي، هارون الرشيد، امين و مامون كه قاتل آن حضرت گرديد لعنه الله عليهم.


‏كنيه آنحضرت:‏ ابوالحسن و مشهورترن القابش رضا است.


‏گر چه او را صابر، فاضل، رضي، وفي، قره عين المومنين و غيظ الملحدين، صديق، زكي، سراج الله و نور الهدي لقب داده اند. ‏ ‏. چهل حديث شانه چي ص 14، منتهي الامال جلد 2 ص 171، زندگاني 14 معصوم عليه السلام ص 1062


‏ 2. مكارم اخلاق آن حضرت به قدري ياد است كه ان مختصر را گنجايش آن نيست لكن بجهت تيمن و تبرك بگوشه هائي از آن اشاره مي كنم.


‏نخست در كثرت علم آن حضرت وارد بحث مي شويم:


‏شيخ طبرسي از ابوصلت هروي روايت كرده كه مي گويد: از علي بن موسي الرضا عليه السلام كسي را عالم تر نديم و هر عالمي كه با او به بحث و مناظره مي پرداخت مغلوب گشته و سرانجام به ضعف علمي خود و برتري آنحضرت اعتراف مي كرد.


‏2


‏3. شيخ صدوق از ابراهيم بن العباس روايت كرده كه گفت: هرگز نديدم امام هشتم عليه السلام كسي را با سخن خويش برنجاند و يا در هنگام سخن گفتن كلام كسي را قطع كند. يعني در ميان سخن كسي سخني بگويد، مگر اينكه طرف مقابل سخنش قطع شود و بعد از او حضرت سخنش را آغاز مي نمود.


‏در مجلس با مردم كم صحبت مي كرد. ولي هرگاه سخن مي گفت، از آيات قرآن و كلام خدا مثال مي زد.


‏هيچگاه در حضور كسي كه با او نشسته بود، پا دراز نمي كرد و تكيه نمي داد. و همچنين ديده نشد كه به يكي از غلامانش فحش دهد و يا روي زمين آب دهان بيندازد. در خنده كردن قهقهه نمي كرد بلكه خنده اش تبسم بود.


‏اگر نيازمندي به او مراجعه مي كرد نااميد و مايوس بر نمي گشت. هنگام غذا خوردن با خدمتگزاران و زيردستان بر سر يك سفره مي نشست و غذا تناول مي كرد. ليكن قبل از اينكه غذا خوردن شروع كند، دستور مي داد ظرف بزرگي بياورند و ابتدا از بهترين هر غذائي در آن بريزند و در ميان فقرا قسمت نمايند وقتي چنين مي كرد، اين آيه را تلاوت مي كرد. (فلا اقتحم العقبه) الي آخر.


‏يعني ياران دست راست و اهل بهشت در عقبه (يعني امر سخت و مخالفت با نفس وارد مي شوند) و آن عقبه عبارت است از آزاد كردن بنده اي از بندگيو يا اطعام كردن يتيم گرسنه اي كه از خويشان باشد و يا مسكيني كه بر اثر فقر و تهي دستي زمين گير شده باشد.


‏س‏پ‏س حضرت مي فرمود: خداوند متعال مي دانست ك هر انساني قدرت آزاد كردن بنده را ندارد از اين رو براي آنها راهي بسوي بهشت بجاي آزاد كردن بنده قرار داد و آن اطعام گرسنگان (از ايتام خويشاوندان و بينواين زمين گير). يعني اگر كسي قدرت آزاد كردن بنده را ندارد، حداقل براي عبور از عقبه سخت و طاقت فرسا كه در قرآن بدان اشاره گرديده، به اطعام ايتام خويشاوند و فقراي زمين گير مبادرت نمايد. ‏ ‏. منتهي الامال جلد 2 ص 174؛ ستارگان درخشان جلد 10 ص 15.


‏3


‏4. هنگامي كه امام عليه السلام فراغتي برايش حاصل مي شد تمام كارگران و كارگزاران را از كوچك و بزرگ بدور خود جمع مي كرد و با ايشان سخن مي گفت و انس مي گرفت تا جائيكه موقع غذا خوردن در جمع آنها شركت مي كرد ( يعني از غذا خوردن با زير دستان عار نداشت) و پيوسته سفارش مي كرد كه هنگام غذا خوردن اگر آمدم نزد شما و شما مشغول غذا خوردن بوديد هرگز از جاي خود حركت نكنيد و چنانچه كسي را صدا زدم، و او مشغول غذا خوردن بود برنخيزيد تا از غذا خوردن فارغ شود و حتي گاهي از اوقات اتفاق مي افتاد كسي را كه مشغول غذا خوردن بود صدا مي زد، اگر مي گفتند مشغول غذا خوردن است مي فرمود بگذاريد از غذا خوردن فارغ شود.


‏5. انتظارات امام هشتم عليه السلام از شيعيان: محدث قمي (ره) در انوار البهيه از حضرت عبدالعظيم حسني عليه السلام روايت مي كند كه: امام هشتم علي بن موسي الرضا عليه السلام بمن فرمود: اي عبدالعظيم! به دوستان بگو: وسوسه هاي شيطاني را بخود راه ندهند و در زندگي راستگو و امانت دار باشند و آن را بصاحبش رد نمايند (يعني در امانت خيانت نكنند) راجع به چيزهايي كه براي ايشان فائده ندارد سكوت نمايند و جدال نكنند (و از همه مهمتر) با يكديگر ‏رفت و آمد نمايند، زيرا اين عمل موجب تقرب بمن مي گردد (يعني عزيز و محبوب در نزد من كساني هستند كه با يكديگر صلح و آشتي باشند) و حيثيت و آبروي خود را از بين نبرند.


‏(بدان و آگاه باش) من بجان خودم قسم خورده ام كه هر كس اين عمل را انجام دهد (يعني آبروي كسي را بريزد) و از اين راه يكي از دوستان مرا بغضب در آورد، دعا كنم كه خدا او را در دنيا و آخرت به شديدترين عذاب دچار سازد و در آخرت از زيانكاران بشمار آيد.


‏6. زندگي گوارا از نگاه آن حضرت عليه السلام: علي بن شعيب مي گويد: روزي به ديدار امام هشتم عليه السلام رفتم. آنحضرت فرمود: اي پسر شعيب به نظر تو زندگي چه كسي از همه مردم گواراتر است؟
پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,160 تومان
(شامل 20% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 2,700 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
6D656495125126_1665557_9482.zip12.1k