دانشجویان,,پایان نامه,تحقیقات, بیوگرافی,زندگینامه

مرکز فایل هایی برای بالا بردن سطح دانش,مقاله نویسی,تحقیقات,مقاله های دانشگاهی,

تحقیق در مورد شش سيگما

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 27 صفحه


 قسمتی از متن .doc : 

 

معرفي روش شش سيگما

مقدمه

در اواسط دهه‌ي 1980، شركت موتورولا (Motorola) تلاشي گسترده براي بهبود كيفيت را آغاز كرد. هدف اين شركت دستيابي به نقص صفر در توليدات و خدمات بود. اين عملكرد را كيفيت شش سيگما معرفي كرد و با ايجاد يك سيستم ارزيابي عملكرد را به سوي كسب رضايت مشتري به عنوان هدف اصلي سوق مي‌داد. در واقع شركت موتورولا در دهه 80 نوعي از مهندسي را در مديريت كيفيت جامع به كار گرفت كه به طرح روش‌شناسي شش سيگما منجر شد.

موتورولا، مفهوم شش سيگما را به عنوان هدف اصلي كيفيت در واسط دهه 1980 برگزيد. اما اين مفهوم و برنامه شش سيگماي ابداعي شركت موتورولا، در سال 1989 يعني زماني كه موتورولا اعلام كرد كه تعداد عيوب توليدات يا خدمات ارائه شده نبايد بيش از 4/3 قطعه در ميليون طي 5 سال باشد. به رسميت شناخته شد.

ضرورتي كه موتورولا را به سمت ابداع روش شش سيگما كشانيد قبول اين واقعيت بود كه در فضاي رقابتي كسب و كار امروز ديگر نمي‌توان صرفاَ با تفكر خطاي صفر و برخي راهكارهاي عملياتي به موقعيت رسيد. در سال 1998، شركت موتورولا موفق به دريافت جايزه‌اي كيفي مالكولم بالدريچ ،

(Malcolm Baldrige National Quality Award) شد. هدف از اهداي اين جايزه، شناخت شركت‌هايي است كه فرضيه با ارزشي را براي ساير شركت‌ها در زمينه‌هاي مختلف كاري، مطابق مدل معيني درآورند. نوآوري خاص موتورولا كه بيشترين توجه را به خود جلب كرد، برنامه شش سيگما بود. آنچه در اين برنامه مورد توجه قرار گرفت اين نكته بود كه با توجه به تكنولوژي بسيار پيچيده‌ي امروز، ايده‌هاي قديمي درباره پذيرش سطوح كيفي قابليت لازم را ندارند.

در اوايل دهه‌ي 1990، برنامه شش سيگما در موتورولا ادامه پيدا كرد و به آرامي در سازمان‌هاي ديگر نيز راه يافت. مدتي بعد، غول‌هاي اقتصادي ايالات متحده مثل زيراكس، بوئينگ، جنرال الكتريك، كداك، الايد سيگنال و غيره از روش شركت موتورولا پيروي كردند.

برنامه‌ي شش سيگما سبب شد تا طي سال‌هاي گذشته اكثر شركت‌هاي ايالات متحده منافع مشتركي را كسب كنند. با اجراي اين برنامه شركت الايد سيگنال در سال 1995 ، 175 ميليون دلار و در سال 1997 تقريباَ دو برابر آن مبلغ را صرفه‌جويي كرد. عملكرد جنرالالكتريك(GE) نيز با تمركز برروي اجراي برنامه شش سيگما از 200پروژه در سال 1995، به 6000 پروژه در سال 1997 بسط يافت. جنرال الكتريك اعلام كرد به سبب اجراي اين برنامه در سال 1997، 500 ميليون دلار، و در سال 1998، بالغ بر 72 بيليون دلار، صرفه‌جويي داشته است.

موارد فوق نمايانگر حركت سازمان‌ها به طرف سطوح كاربردي شش سيگما براي صرفه‌جويي‌هاي ميليارد دلاري از يك طرف و كمك به بالا رفتن ارزش سهامشان از طرف ديگر است. به هر حال، صرفه‌جويي در مبالغ دلاري، كمك مي‌كند تا پتانسيل اين اصل كيفيت بارز شود.

از ديگر ويژگي‌هاي برنامه شش سيگماي موتورولا اين بود كه فقط شامل متغيرها (ويژگي‌هاي كمي) نبود، بلكه ويژگي‌هاي وصفي را نيز در بر مي‌گرفت.

دانستن اين نكته نيز حائز اهميت است كه اجراي برنامه 6 سيگما تنها محدود به بخشهاي توليدي نمي‌شود. اين برنامه مي‌تواند براي هر نوع كسب و كار براساس فرآيندي حتي اگر با يك توزيع نرمال توصيف نشده باشد به كاررود.پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,160 تومان
(شامل 20% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 2,700 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file159_1402757_2662.zip40.1k